"Poznej ptačí oblast v naší obci" 2015

 

V roce 2015 jsme získali dotaci od Jihomoravské komunitní nadace na projekt "Poznej ptačí oblast v naší obci".

V rámci tohoto projektu bylo realizováno:

Informační tabule o ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví byla vyrobena se záměrem vyšší informovanosti o ptačí oblasti, která v Moravském Písku hraničí a je součástí Natura 2000. Cílovou skupinou jsou občané Moravského Písku a okolí, kteří projíždí po cyklostezce směr Veselí nad Moravou, a dále děti, kterým je určena zadní strana tabule, kde je šest otevíracích dvířek s fotkami chráněných druhů a pod dvířky děti najdou jejich biotop.

Tabule se podařila vyrobit za dobrovolné pomoci místních lidí a spřátelených osob.

  • Dřevo na tabuli věnoval soused
  • Tabuli zdarma vyrobil a usadil spřátelný tatínek školky
  • Grafiku zdarma vytvořila příbuzná
  • Texty zdarma napsal ornitolog pan Čamlík
  • Fotografie zdarma poskytli známí fotografové pana Čamlíka
  • Tisk byl financován z grantu (čelní tabule 1089 Kč, zadní strana tabule 697 Kč)

Celá tabule byla vyrobena za celkem 1786 Kč. Tento typ tabule by u komerčních výrobců stál cca 15 000 Kč. Nám se za pomoci dobrovolníků podařilo tabuli vyrobit za zlomek této ceny.

5.10. proběhl ve školce vzdělávací program „Říše ptáků“ ze Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty. Děti se seznámily s hnízdy ptáků, peříčky, vyzkoušely si psát husím brkem, poskládaly si puzzle ptáčka, zahrály si hru a povídaly si s lektorkou o ptácích. Děti to moc bavilo, program byl připraven kvalitně a poutavě.

Vycházka s ornitologem Gašparem Čamlíkem se uskutečnila 7.10. u rybníků Pláňavy v Moravském Písku. Děti mohly pozorovat ptáky velkým dalekohledem, dozvěděly se něco o jejich životě u rybníků a také mohly hádat zvuky ptáků, které pan ornitolog přinesl na přehrávači. Na závěr si zahrály hru a dostaly od pana ornitologa nálepky a deskovou ptačí hru. Dětem se vycházka moc líbila.

Ukázky dravců ze Záchranné stanice Fauna Hluk

Tato akce nebyla plánována při podávání projektové žádosti. Vyplynula však ze situace, kdy pan Čamlík nepožadoval honorář ani za vycházku ani za práci na tabuli. Tyto peníze jsme se rozhodly využít na zprostředkování dalšího zážitku dětem, a to – vidět dravce na vlastní oči a dozvědět se něco o práci Záchranné stanice.

 


Článek o akci si můžete přečíst zde: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/oblast-s-ohrozenymi-ptaky-ma-novou-tabuli-pomohli-s-ni-rodice-a-pratele-skoly-20151215.html