26.6.-28.6. V pondělí jsme se  uvolnili a dobře naladili při muzikoterapii s Mirkou Veselou. A ve středu jsme se rozloučili s předškoláky a s dětmi, které se do školky již nevrátí. Ale většina z nás se uvidí na táboře! Těšíme se! Krásné prázdniny!

19.6.-21.6. Zažili jsme parádní den s BESIPEM. Před prázdninama jsme si připomněli, jak se chovat v silničním provozu. Ve středu jsme přivítali pana starostu a místostarostu Bzence a spoustu dětí s rodiči na Dni otevřených dveří.

12.6.-14.6. V tomto týdnu jsme se rozloučili před prázdninama s babičkama ve Strážnici.  zahrály nám tři krásné pohádky a potom jsme jim zahráli naši improvizaci. Rozhodně bylo veselo.

5.6.-7.6. Tento týden jsme navštívili ZŠ ve Bzenci. Děkujeme paní učitelce 1. tř. za pěkně a zajímavě strávenou hodinu s pevňáčkama. V neděli jsme se rozhodli zúčastnit se akce na Panském dvoře ve Veselí nad Moravou -Den pro rodinu. Pro děti jsme chtěli připravit senzorický chodníček převážně z přírodnin. Ty jsme tedy tento týden nasbírali-šišiky, mech, kůru atd.

29.5.-31.5. Je horko a proto jsme se šli schladit do potůčku. Ve středu jsme opět navštívili DD ve Strážnici i s pejskem Albertem. 

22.5.- 24.5. Hrabeme posekanou trávu na pozamku školky, šli jsme se podívat k potoku a ve středu jsme si uvařili na ohni šulánky s makem.

15.5.-17.5. Děti se ještě neuzdravily, tak ta troška z nás jsme se vypravili do Smajlíkova v Uherském Hradišti. Ve středu jsme pekli bálešky v DD ve Strážnici.

8.5.-10.5. Hodně dětí onemocnělo, přesto nás to neodradilo a navštívili jsme babičky v Domově důchodců. Vyráběli jsme papírové růžičky.

1.5.-3.5. Připravili jsme si košťata na slavení svátku všech čarodějnic. Ty jsme pak spálili na ohni a přáli jsme si každý něco tajného. Přišla i čarodějka a společně jsme si zakouzlili.

24.-26. 4. V tomto týdnu jsme se začali připravovat na čarodějnice a navštívili jsme babičky v Domově důchodců ve Strážnici.

18.4.-19.4.  Vrátila se zima. Přesto jsme se vypravili na velký výlet ke koním, ale druhý den jsme se už schovali do maringotky, uvařili oběd a četli pohádky.

10.4.-12.4.  Jak se slavili dříve Velikonoce, co lidé jedli, pekli, zpívali a tančili jsme se dověděli na akci ve strážnickém skanzenu "Fašanky, fašanky, Velká noc ide". Ve středu jsme si uvařili, jako každou středu, výborný oběd.

3.4.-5.4.  V tomto týdnu jsme se zapojili do akce "Uklidně Česko" a nasbírali v okolí školky 5 pytlů s odpadem. A začali jsme zdobit velikonoční vajíčka a vyrábět zápichy . Také jsme nasadili kytičky na naši školkovou zahrádku.

20.3.-22.3.  Chystáme se na vítání jara. Vyrobili jsme si Moranu a jeli ji spálit a utopit do Vnorov na Moravu. Opekli jsme si špekáčky a prošli místní pohádkový les. Ve středu jsme měli kulturní zážitek z divadelního představení Malá čarodějka na kulturním domě v Kyjově.

13.3.-15.3. Jarní prázdniny

6.3.-8.3. Jaro už se hlásí, tak jsme začali s úklidem školky. V úterý jsme navštívili Dům s pečovatelskou službou ve Bzenci, kde jsme s babičkama společně hráli společenské hry a kreslili jsme. Ve středu jsme si uvařili oběd a pokračovali v úklidu školky.

27.2.-1.3. V pondělí jsme navštívili Mateřské centrum v Domaníně. V úterý jsme si vyrobili masky na maškarní masopustní rej, který jsme měi ve středu. Den plný her a zábavy. A stihli jsme si i uvařit oběd.

20.2.-22.2.  Tento týden jsme navštívili kočičí útulek ve Bzenci. Kočičikám jsme donesli něco na mlsání. Ve středu jsme byli pozváni DDM Veselí na promítání pohádek.

13.2.-15.2. Protože poasí je nevlídné, po pondělní vycházce k našemu potůčku, jsme v úterý šli do herny. Ve středu jsme si už s lepším počasím nad hlavou uvařili bramboračku a slavíme troje narozeniny. 

6.2.-8.2.  Opět je nás málo. Proto jedeme do Smajlíkova a další den do kina v Uherském Hradišti.

30.1.-1.2.  Protože je nás málo, vytváříme v maringotce a vydáváme se na kratší procházky. Ve středu je opět školka zavřená.

23.-25.1. V pondělí jsme objevili nové ísto s obrovským rozložitým stromem. pěkně se na něj lezlo. Našli jsme i mrtvého dravce. další dny byla školka pro nemoc zavřená. 

16.1.-18.1.   Jsou ještě mrazy, ale už ne tak silné, proto jsme zpět v maringotce. Vyrábíme z vlny, uklízíme Betlémy v lese. S pomocí jednoho z tatínků řežeme dřevo a skládáme ho pod maringotku. Taky nás pěkně vyčerpal dlouhý výlet do okolí. Ve středu jsme si uvařili zeleninovou polévku.

9.1.-11.1.  Protože jsou velké mrazy, uchýlili jsme se k Jahodům. Nezapomněli jsme na ptáčky a vyrobili jsme krmítka, venku jsme prozkoumali led na Pláňavách a podnilkli dobrodružnou cestu kanálem. Na oběd ve středu jsme si uvařili šulánky s makem.

2.1.-4.1. 2017  Jsme zpátky ve školce po prázdninách, bobujeme a stavíme sněhuláky, barvíme sníh potravinářskými barvami, sledujeme zvířecí stopy, vaříme si fazolačku.

19.12.-21.12.  Uklízíme, zdobíme stromeček, dotváříme Betlémy a skládáme z chvojek spirálu. Konečně je tady středa a vánoční slavnost! pozvali jsme i rodiče, aby šli s námi společně k Betlému. Andělíček nám přinesl betlémské světlo a jím nám zapálil po průchodu spirálou prskavku. Spirála symbolizuje cestu adventem, přípravu na oslavu příchodu Ježíška na svět. Prskavky jsme taky zapálili na vánočním stromečku, na který jsme pověsili dobroty pro zvířátka. Zazpívali jsme společně koledy a začali vařit slavnostní oběd. Všem nám chutnalo. A vůbec nám nevadilo, že je zima. Popřáli jsme si krásné svátky a už se těšíme na leden.

12.12.-14.12.  V pondělí jsme jeli do Uherského Hradiště na vánoční dílničky. Vyrobili jsme si zvonečky, přáníčka, linecké cukroví, maličké sáně a hezké výrobky. Další dny opět doděláváme postavičky do Betlémů, vyrábíme přáníčka a ozdůbky na stromeček a uklízíme školkoviště. Ve středu samozřejmě vaříme. Tentokrát rajskou omáčku, halušky a masové kuličky. Mňam!

5.12.-7.12.   Začali jsme stavět Betlém i v lese pro lidi. A nezapomněl na nás ani Mikuláš a jeho poučný příběh. Navštívil nás přímo v lese, ale nenesl něco jen nám, ale i pro zvířátka. Pomohli jsme mu rozdělit kaštánky zvířátkům. Do Betléma postupně vyrábíme zvířátka z vlny a přírodnin, nosíme je do lesa i do Betléma ve školce. Začali jsme s výrobou vánočních a novoročních přáníček. Ve středu jsme navštívili naposledy v tomto kalendářním roce babičky a dědečky v DD ve Strážnici. Ale nešli jsme sami, vzali jsme pejska Alberta a jeho paničku. Byla to velká legrace. Také jsme jim zazpívali koledy a popřáli krásné svátky.

28.11.-30.11.  A je tu Advent. Hrajeme loutkové divadélko o narození Ježíška, při vycházce do lesa jsme si nasbírali chvojky a postavili Betlém ve školce. Ten jsme ozdobili vlastnoručně vyrobenými dřevěnými hvězdičkami. Také se nám velmi povedli zamrzlé obrázky. Ve středu jsme si uvařili rizoto.

21.11.-23.11.  V pondělí jsme zakončili projekt "Od semínka k nitce". Svitlana Hradilová nám přijela ukázat, jak se ručně zpracovává len. Vyzkoušeli jsme si česání, lámání,předení. Druhý den jsme si nazdobili za pomoci paní Mičkové naše perníčky. ty jsme nejen jedli, ale prodávali jsme je i na jarmarku, abychom pro školku získali nějaké peníze. Ve středu jsme si uvařili výborný kuskus s masem a zeleninou.

14.11.-16.11. Blíží se advent, a tak jako loni pečeme s babičkama v DD ve Strážnici perníčky. Moc se povedli. V úterý máme vždy celodenní výlet. zahráli jsme si pohádky O veliké řepě a Jak pejsek s kočičkou pekli dort. Došli jsme až k našemu potůčky. Zjistili jsme ,že není ještě zamrzlý. Středa byla netradiční, se zvířátky u naší Josefky.

7.11.-9.11. Každoročně si připomínáme svátek sv Martina. I letos jsme si vyrobili lucerničky a hraným příběhem jsme si připomněli jeho odkaz. Ve středu jsme vyráběli pomádu na rty a thymiánovou mast, které budeme prodávat na jarmarcích.

31.10.-2.11.  V pondělí jsme navštívili hřbitov v Moravském Písku, připomněli jsme si památku zesnulých, zapálili několik svíček. Při zpáteční cestě jsme nakrmili koníky. V tomto týdnu jsme také uvařili výborný oběd a vyrobili visačky na naše výrobky, které budeme prodávat na jarmarcích.

24.10.-25.10 2016  Naplánovali jsme si drakiádu. Proto jsme si v pondělí vyrobili draky a v úterý jsme je šli provětrat na pole. Bohužel pršelo a vůbec nefoukal vítr. Tak to zkusíme příště.

17.-19.10. 2016  V podzimním lese jsme si nasbírali listí, budeme dělat visačky na na mýdla a čokoládky, které jsme vyráběli. Ve středu jsme si tedy vyrobili ty zdravé čokoládky.

10.10.-12.10. 2016  V pondělí jsme si upekli čaj s babičkama v DD ve Strážnici. V úterý jsme podnikli půldenní výlet do lesa. Nasbírali jsme plnou tašku hub. Středa byla velice veselá. Přišel za nami pejsek Albert. Mohli jsme ho vodit na vodítku, házet kokina, hračku a on nám to nosil zpět. Dozvěděli jsme se , jak se máme chovat, když potkáme cizího psa, jak máme psy hladit atd. Také jsme si uvařili oběd. Zeleninové rizoto.

3.10.-5.10. 2016 Tento týden nebylo počasí moc příznivé. Proto jsme si postavili improvizovaný přístřešek,abychom nemokli. Moc jsme se těšili na Jablíčkovou slavnost. Ve středu jsme už ráno začali mačkat jablíčka a odpoledne se k nám přidali rodiče. Stihli jsme i navařit oběd. Tentokrát to byl masový vývar se zeleninou a brambory. U ohně jsme se nejen zahřáli, ale opekli jsme těsto, jablíčka a usmažili výborné placičky s jablky.

26.9.-28.9. V pondělí jsme se začali chystat na svátek sv. Michala. Děti si vyrobily meče a pláště, v úterý je čekala cesta odvahy k drakově sluji.V sobotu 1.10. se konal "Blešák" v areálu naší školky. Tatínci nám zateplují maringotku.

19.9.-21.9.  V pondělí jsme navštívili babičky ve Strážnici.Vyrobili jsme papírové růžičky na hody. V úterý jsme sklidili len, který jsme na jaře nasadili a dali jsme ho sušit. Ve středu jsme si uvařili výborný oběd, bramboračku v kotlíku.

12.9.-14.9. 2016  Jdeme k potoku a sbíráme kameny do školky. Budeme si z nich stavět.Krmíme a sledujeme mravence a máme nové nožíky! Další den jdeme na půldenní výlet, nasbírali jsme přírodniny a odpoledne nazdobili dýně. Středa je dnem, kdy ve školce vaříme. Napoprvé jsme si upekli brambory v ohni. S tvarohem chutnaly výborně. odpoledne jsme si vyrobily mýdla, které chceme nabízet na našem blešáku. 

5.9.-7.9. 2016  Začínáme! Jsme už definitivně přestěhovaní na novém školkovišti ve Bzenci. Uklízíme po prázdninách, opakujeme si pravidla, prozkoumáváme okolí.

27.6.-29.6.  Poslední týden. Na nové školce ve Bzenci jsme se zvážili a změřili. Údaje jsme zakopali na pozemku. Neustále si vylepšujeme  a uklízíme na pozemku. Poslední den, ve středu, jsme si udělali výlet a exkurzi do Sonnentoru v Čejkovicích. Podívali jsme se, jak se vyrábí čaje a sami jsme si také nějaký namíchali. Odpoledne jsme se rozloučili i s rodiči u ohýnku a opékání špekáčků. KRÁSNÉ PRÁZDNINY!

20.6.-22.6. V pondělí jsme se rozloučili ve DD s babičkama, které nám zahrály divadélko.  Blíží se konec školního roku, dodělali jsme Sluneční soustavu a rozloučili se s dočasným zázemím u Jahodů, protože v září se stěhujeme do Bzence.

13.6.-15.6.  Návštěva Záchrannné služby v Uherském Hradišti byla nezapomenutelná. Prohlédli jsme si vnitřek sanitky, vyzkoušeli různé pomůcky k záchraně životů a viděli jsme opravdový výjezd. V tomto týdnu jsme ještě zajeli do Tvarožné lhoty na Salaš. Moc se nám tam libilo.

6.6. - 8.6. Co je v okolí naší nové školky? To jsme zjišťovali v pondělí. Objevili jsme potůček, koleje, vlakové nádraží a restaurace s báječným hřištěm.V úterý Jsme navštívili REC GROUP Staré Město a zopakovali jsme znalosti o třídění odpadů, potom jsme si prohlédli kovové ZOO. Středu jsme strávili ve Bzenci a pracovali jsme na úpravě školky.

30.5.-2.6.  Ve Bzenci na nové školce uklízíme a sadíme bylinky, další den jsme navštívili skanzen Strážnice -  Abecedu řemesel. Dozvěděli jsme se, jak se vyráběly cihly z klíny, jak se stavěl dům, jak se pečou a zdobí perníky, jak se dříve chovaly včely atd. Den dětí jsme oslavili ve Bzenci hrou s hledáním pokladu a uvařili jsme si slavnostní oběd. Ve čtvrtek jsme se vypravili do lesa a skřítkům opravili domeček.

23.5.-25.5.  Navštívili jsme opět Domov důchodců ve Strážnici a s babičkama jsme napekli buchty a slané pečivo. V tomto týdnu jsme si s VIS Bílé Karpaty

zopakovali, jak je to ve vesmíru. Kolik máme planet, jak jsou velké, jak se ve vesmíru pohybují.....? Odpoledne jsme si domalovali naše vyrobené planety.

16.5. - 18.5.  Krásné počasí jsme využili na dlouhé procházky po píseckém lese, sbírali  a poznávali jsme bylinky, zjišťovali jsme, jak z květu vznikne plod. Letos nám bohužel skoro vše umrzlo, tak moc jablíček asi neposbíráme.

   9.5.-11.5. Jsme se zaměřili na hmyz- pozorovali jsme brouky a mravence pod kameny, kůrou. Hledali jsme rozdíly mezi pavoukem a broukem v počtu nohou. V lese jsme sbírali materiál na hmyzí domečky, které jsme postavili a opravili ty z minulého roku. Také jsme řešili, proč je housenka hmyz a žížala není, přestože obě stejně lezou.  Odpoledne si děti mohly vybarvil svého papírového brouka a pavouka a nalepit správný počet nohou. A protože bylo ještě blízko ke dni matek, zdobily si papírová srdce - polepili jsme je květinami .

 V ranním kruhu jsme mluvili o vesmíru, hráli si na planety a létali vesmírem. Na vycházce jsme sbírali květy pampelišek, z kterých jsme druhý den vyráběli  pampeliškový med. Před obědem jsme vyráběli planety z kašírovací hmoty a polystyrénových koulí. Celý den jsme se věnovali sluneční soustavě, rozdíl gravitace, teplot, barvy planet, jejich vzdálenosti od slunce... Zopakovali jsme si hru na planety a létali vesmírem až do lese, kde jsme si zkoušeli ošetřit rány. Děti se nejdříve bály obvazů a náplastí, ale brzy to začaly samy zkoušet a obvazovat se. Volali jsme z lesa o pomoc - zkoušeli jsme jako hru telefonovat na 155, 158. Pomocí svízele jsme si zdobili obleční a přemýšleli co je pod námi..jestli vyhaslé sopky, zkamenělý dinosaurus a podobně. V lese jsme také poslouchali ptáky a jiné zvuky lesa..např. lesníka, který nám kácí les a chystá se nám skácet i náš oblíbený lezecí strom. Po obědě jsme barvili planety a malovaly vodovkama různé obrázky. Na závěr školky jsme se už v menším počtu šli podívat na koťata. 

 

2.5.-4.5.  Vyrazili jsme do naší nové školky, abychom se podívali na suroviny zakopané v hlíně. Rozložili se nebo ne? Jak dlouho trvá rozklad třeba plechovky, papírové plenky ne slupky od banánu? Dokáže si s tím poradit příroda? To vše jsme se dozvěděli.  Jaké plodiny rostou na různých kontinentech? Ještě jsme si stihli udělat záhonek a zasadit fazolky. Druhý den jsme nezapomněli na naše maminky a vyrobili jim ke svátku barevnou skleničku z luštěnin.

25.4.-27.4.  Vyrábíme z plastů-naše moře bylo velmi zajímavé. Také se blíží svátek čarodějnic. Vyrobili jsme si košťata z větviček v lese a ři jejich pálení na odpoledním ohni jsme si mohli přát vše, co chceme. Také jsme čarovali. Vyčarovali jsme hada z ohně a velký gejzír. Jaro jsme si připomněli s babičkama v domově ve Strážnici. Vyrobili jsme si s nima papírové kytičky a utkali kobereček z vlny.

18.4. - 21.4.  Jak člověk znečišťuje ovzduší? Děláme pokusy s ponožkou na výfuk auta, zapalujeme benzín na vodě....Namalovali jsme barvama naši Zeměkouli a zjišťujeme, jaká zvířata a jací lidé kde žijí, skládáme puzzle Zeměkoule.Ve středu jsme uklízeli okolí Bzence v rámci celorepublikové akce UKLIĎME ČESKO! Další den jsme jeli zkontrolovat našeho adoptovaného klokana do ZOO HODONÍN.

11.4. - 13.4.   Pozorujeme život v půdě, našli jsme žížaly a lupou jsme sledovali, jak se pohybují, jejich tělo. Snažili jsme si vyrobit z akvária žížalovník, moc se nepovedl, žížalky jsme zase pustili. A protože se blíží Den Země, nebavíme se jen o půdě, ale celé planetě. Prohlídli jsme si globus a další den jsme přivítali VIS Bílé Karpaty s tématem Voda a odpoledne jsme si vyrobili Zeměkouli.

4.4. - 7.4. 2016 Jak koluje na naší planetě voda? V tom nám pomohl příběh Kapičky. Další den jsme měli možnost obdivovat zvířátka a jejich mláďátka na farmě v Hrubé Vrbce.Také jsme se projeli na koni. Ve středu jsme v naší nové školce budovali plot z borovic. Nasadili jsme 130 sazeniček! A jak to chodí v půdě. Zakopali jsme různé odpadky a budeme sledovat, jak si s tím příroda poradí. Čtvrtek byl odpočinkový. Vyřádili jsme se v Galaxii ve Zlíně.

29.3. - 31.3. 2016 Vypravili jsme se prozkoumat jarní přírodu, zpívali jsme si jarní písničky a z nalezených rozkvetlých květů jsme si vyrobili obrázek.Po cestě jsme nakrmili ovečky. V úterý jsme spálili Moranu na jezu ve Vnorovech a poslali ji po Moravě až do moře. Na oběd jsme si opekli špekáčky. Ve čtvrtek jsme navštívili zvířátka ve zlínské ZOO.

21.3.-23.3.2016  V pondělí jsme opět navštívili babičky v Domově důchodců a upekli jsme si snimi bálešky. Vyrobili jsme si Moranu, kterou půjdeme další týden spálit, abychom přivolali jaro. Ve středu jsme si zopakovali, jak se v úpravně vody čistí voda a potom jsme navštívili učňovské středisko ve Bzenci, kde nám umělečtí řezbáři ukázali své umění, podívali jsme se jak se pracuje s motorovou pilou a nakonec jsme si opekli špekáčky.

14.3.-16.3.2016  Chystáme se na Velikonoce. Barvíme vajíčka, pleteme pomlázky a udělali jsme si jarní věneček na dveře. Ve středu jsme si šli odpočinout do solné jeskyně.

7.3.-9.3. 2016   Je jaro a my sadíme na zahrádku bylinky, salát a řeřichu. V květináčku nám snad vyroste osení. V úterý je MDŽ a maminkám se bude určitě líbit přáníčko, které jsme jim vytvořili. K jaru patří úklid a proto jsme vyrazili na pozemek a uklízeli jsme. Taky jsme zjišťovali, co rostlinky potřebují k růstu.

15.2.-17.2. 2016  Jdeme na půl dne do lesa, je hezké počasí, tak toho využijeme. Protože další den jsme navštívili Policii ČR v Kyjově. Dozvěděli jsme se, jak se používají např. zbraň, obušek, detektor kovu, pouta, neprůstřelnou vestu atd. Podívali jsme se do celi a  do policejního auta. Také jak se máme chovat, když narazíme na problém. Jaká čísla vytočíme, když potřebujeme pomoc. Ve středu jsme si postavili v lese policejní služebnu, moc hezkou stavbu z větví.

8.2.-10.2. 2016   A je tu masopust! Udělali jsme si jelítka a jitrnice (nacpali jsme punčochu) a nasmažili koblížky. Trochu jsme jich snědli, ale zbytek jsme rozdali v úterý při maškarní obchůzce ve Bzenci. Ve středu jsme oslavili narozeniny Juliánky a v lese jsme se dívali kolem sebe a hledali ve věcech kolem sebe obrazy, které nám něco připomínají. Co nám připomíná tato větvička, strom, pařez?....

19.9.-21.9.  V pondělí jsme navštívili babičky ve Strážnici a vyrobili jsme papírové růžičky na blížící se hody.V úterý nás čekali u Jahodů na zahrádce, kde jsme na jaře zasadili len. Len jsme sklidili a dali sušit. Ve středu jsme si uvařili bramboračku v kotlíku.

1.2.-4.2. 2016  Téma tohoto týdne byly naše smysly. V pondělí jsme ochutnávali dobré i to méně chutné, zjistili jsme, že slepí lidé to nemají vůbec jednoduché. V lese jsme se snažili vykopat a zamaskovat jámu, kterou by nikdo nenašel. V úterý jsme prověřili náš hmat a  poznávali jsme rukama ukryté předměty. Našemu kamarádovi, který ve středu slavil narozeniny, jsme namalovali obrázky. Ve středu jsme zjistili, že v čepici skoro nic neslyšíme. Tichá pošta nedošla.... V lese jsme se zaposlouchali do zvuků lesa. Zopakovali jsme si znalosti o našem těle, zůstal po nás v lese lesní muž vytvořený z přírodnin. Odpoledne jsme oslavili Míšovi narozeniny. Ve čtvrtek jsme vyryzili na nový pozek a v lese jsme ojevili mimozemskou loď a vypravili jsme se na výpravu.

25.1.-27.1. Opět a konečně napadl sníh a my jsme šli bobovat a po cestě jsme postavili sněhuláka. Váleli jsme koule z dost těžkého sněhu, ale zvládli jsme to. Výšku sněhuláka jsme poměřili s naší výškou. Druhý den už byl sníh dost roztátý, ale přesto jsme zvládli postavit další tři sněhuláky. Taky jsme nezapomněli na ptáčky a roznesli jsme jim několik krmítek. Ve středu jsme se dozvěděli, jak se vyrábí nábytek.  Uchvátili nás moderní technologie, které dřevo zpracovávaly úplně sami. Dostali jsme i dřevěné dárečky.

18.1.-20.1.  Opět jsme navštívili Domov důchodců ve Strážnici a zahráli si s babičkama společenské hry. Moc se nám tam líbilo. Další dny hodně mrzlo, tak jsme vyrazili klouzat na led. Přitom jsme si stačili nakreslit do sněhu lidské tělo a povědt si o všech našich soustavách. Vůbec se nedalo věřit, že máme nervy i na zadní části těla! Velká sranda byla i u vylučovací soustavy.

11.1. - 13.1. 2016    V pondělí bylo sice bláto, ale my jsme se vypravili odlévat stopy. Našli jsme jen od pejsků a koníků, ale odlitky byly super. V úterý jsme navštívili nádraží v Moravském Písku. Ukázali nám místnost, kde prodávají jízdenky a odkud sledují na počítači příjezdy a odjezdy vlaků. Zajímavá byla i prohlídka kabiny vlaku motoráku. Ve středu jsme jeli na Modrou a prohlédli si obyvatele našich vod v expozici Živá voda.

4.1. - 6.1. 2016  Tak konečně přišla zima a napadl sníh. Bobujeme, saňujeme a vyzkoušeli jsme i sáčky. I když je sněhu málo, přesto se nám podařilo vytvořit ze sněhu draka (nebo to byla želva?). Super byly i pokusy s vodou. Nechali jsme zamrznout hračky ve vodě, obarvili jsme ji a vodu jsme nalili  na stůl a vytvořili krásný barevný obraz. Nabarvili jsme i sníh. Na Tři Krále, kteří nesli dary Ježíškovy, jsme my nesli krmení zvířátkům do krmelce.

14.12. - 16.12.  Slavnostně jsme předali informační ceduli, kterou jsme seznámili veřejnost s chráněnými druhy ptáků v ptačí oblasti Bzenecká Doubrava - Strážnické Pomoraví. Cedule vznikla částečně z dotace a díky bezplatné pomoci našich přátel. Opekli jsme jablíčka a nazdobili zvířátkům vánoční stromeček. Opět pracujeme na pozemku. Poslední den v provozu školky před svátky jsme se hezky oblékli a jeli jsme na koncert do UH. Hradiště. Tam jsme si zazpívali vánoční koledy a připoměli si vánoční zvyky. Odpoledne jsme nastrojili stromeček a přivítali rodiče na vánoční besídce.

7.12. - 9.12.  Spřátelili jsme se s dětmi z Dětského domova ve Strážnici a společně jsme navštívili Domov důchodců a s babičkama napekli perníčky. I když je zima pracujeme na našem novém pozemku ve Bzenci. Do Betléma jsme vyrobili Marii, Josefa a Ježíška. Také se nám podařili Tři Králové. Odpoledne jsme stihli vyrobit krásné hvězdičky ze špachtlí pro rodiče.  

30.11. - 3.12.  Vyrábíme adventní věnce. Rozhodli jsme se že u informační cedule postavíme přídodní betlém. Začínáme chlévem. Další den jsme vzali vlnu a šišky a do Betléma vyrobyli zvířátka a betlémskou hvězdu. 

23.11. - 26.11. Povídáme si o jídle co je zdravé a co ne. Blíží se Vánoce, proto jsme si v Polešovicích nasbírali přírodniny na adventní věnec. Obec Bzenec nám pronajala zdarma pozemek pro naši školku! Máme brigádu. Odpoledne pomáháme rodičům s výrobky na benefiční akci. 

16.11. - 18.11. Je sychravý podzim a nechceme být nemocní! Proto jsme se vypravili do lékarny za paní lékarnicí, která nám měla poradit. A protože je pořád ještě teplo, po cestě jsme našli a nasbírali spoustu bylinek, které nám paní lékarnice pojmenovala. Také jsme si připoměli jak se máme oblékat. Na benefiční akci jsme vyrobili krmítka pro ptáčky a navlékali sušené ovoce na nit

9.11. - 11.11  Výlet do Hodonínské zoo jsme spojili s adopcí klokana rukokrkého. Dali jsme mu jménu Ruda. Protože se blíží Vánoce, s babičkama z Klubu důchodců jsme zdobili perníčky. Na benefiční akci jsme vyráběli také krásné vánoční obrázky ubrouskovou technikou. Další den jsme si připoměli svátek Sv. Martina a odlévali jsme svíčky. Nechyběli také svatomartinské rohlíčky.

2.11. - 4.11.  Vzpomínáme na drahé zesnulé, navštívli jsme hřbitov ve Bzenci a protože bylo krásně podnikli jsme výpravu na Starý hrad ve Bzenci. Na druhý den jsme výlet zopakovali, po cestě jsme narhali hrozny, nasbírali spousty ořechů a u hradu jsme si na ohni ohřáli oběd. Bavili jsme se o rodině - tvoříme rodokmen. Jedno odpoledne jsme pořádali pro veřejnost ukázky dravců ze stanice Hluk. Protože chystáme benefiční akci navlékali jsme k prodeji jeřabiny a šípky.

26.10. - 27.10.  Kam se schovává na zimu hmyz? Vyrobili jsme mu domečky, společně s dalšími dětmi v Domě dětí a mládeže ve St. Městě. Upekli jsme dort pro našeho asistenta Jaroslava a nakreslili mu obrázky.

19.10. - 21.10. Jak se dá žít ekologicky? To jsme se dozvěděli při návštěvě Zeměloďi ve Zlechově. Další den jsme skřítkovi a ježečkovi postavili domeček z listí. Na lesní pěšinu nám spadl strom, tak jsme vytáhli pilky a strom jsme odřezali a odklidili. Velice se nám líbil výlet do Domanína, kde jsme svačili mezi ovečkama, hledali poklady pro skřítka Maribulu, kteří žije v maringotce a na ohni jsme si opekli těstové hady. 

12.10. - 15.10.   Kteří ptáci u nás zůstávají a kteří odlétají na zimu do teplých krajin? Co jedí? To vše jsme se dozvěděli v tomto týdnu. Opět sbíráme jablíčka a pořádáme pro rodiče slavnost s moštováním. Ve veselském parku jsme nakrmili kačenky navlékli korálky ze šípků a protože pršelo hráli jsme si s blátem.

1.10. - 8.10.   Stavíme obydlí pro skřítka podzimníčka, pro ptáčky a objevujeme život pod mechem. Velmi se nám líbíl vzdělávací program VIS Bílé Karpaty o ptáčcích. Jeden den jsme nasbírali jablíčka a vyrobili jsme z nich mošt. Téma ptáčků nás doprovází celý měsíc, protože vyrábíme informační ceduli o chráněných druzích ptáků v našem okolí. Seznámili jsme se s nimi při vycházce s ornitologem Gašparem Čamlíkem. Taky jsme je ztvárnili výtvarně - malovali a lepili vlaštovky na drát. Ptáčky jsme sledovali také ve veselském parku.

29.9. - 30.9.     Slavíme svátek Sv. Michala. Vyrobili jsme si korunu, plášť a meč a vyrazili na stezku odvahy. Další den jsme ochutnávali poslepu chutě podzimu, hmatem poznávali tvary plodů. Výtvarně jsme se vyžili při zapíjení barev, malování lístečků, tvorbě listů z vlny a prokreslování obrysů listu přes papír.

21.9. - 23.9.    Je podzim a dozrává ovoce. Sbírali, odšťavňovali a lisovali hrozny v Polešovicích. Sbírali jsme jablíčka na zahrádce a vyrývali brambory mrkve a petržele. Otiskovali jsme půlené ovoce a na trávě jsme vyrobily mandalu z plodů podzimů.

14.9. - 16.9.      Objevujeme zvuky v přírodě, zkoušíme hledat hudební nástroje v přírodě, společně vaříme bramboračku. Další den jsme se k hudbě vrátili s Markem Gondou a jeho ručně vyráběnými nástroji. Sami jsme si vyrobili hrkávky a v lese jsme poslouchali zvuky přírody, zvířat.

7.9. - 9.9.  Čekalo nás seznamování s okolím školky a pravidly, které musíme dodržovat, abychom se cítili bezpečně a dobře v naší školce. Vytvořili jsme si 3D mapu obce a při procházce obcí jsme zajímavá zaznamenly do mapy. Který je den, jaké je roční období, měsíc, počasí a kdo přišel do školky se dovídáme z našeho nového kalendáře.

1.9. - 2.9. 2015  Hurá!!! Začínáme po prázdninách. Putujeme za skřítkem Petříčkem, který nás zavedl ke klíči od školky. Také jsme nazdobili květinové víle šáteček a stromovému skřítku jsme řekli, co jedí zvířátka - ještěrka a ježek. Seznámili jsme se se živly Země - nasbírali jsme kapičky vody a vytvořili potůček, létali jako ptáčci ve vzduchu a chytali oheň. Odpoledne jsme vytvářeli z keramické hlíny.